Започаткована кілька років тому співпраця між Національним природним парком «Синевир» та Національним педагогічним університетом ім.М.П.Драгоманова перетворилася у потужний союз двох державних організацій, які спільними зусиллями роблять все можливе задля популяризації та розвитку Тереблянської долини. Ректор Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова Віктор Андрущенко, який нещодавно перебував із робочим візитом у національному парку, розповів про майбутні плани університету щодо роботи у регіоні.
– Вікторе Петровичу, влітку 2011 року університет розпочав будівництво у Колочаві Науково-навчального центру «Синевир». Неозброєним оком видно, що центр активно розвивається, а численні студенти вузу щоліта успішно проходять тут практику. Які ваші плани на майбутнє щодо розвитку навчальної бази?
– Карпатський регіон – один з найпривабливіших і мальовничих куточків нашої держави. На жаль, історично склалося так, що він залишається практично неосвоєним, за винятком деяких вкраплень, що робилися в минулі часи. За останнє двадцятиріччя держава, по суті, нічого для цього регіону не зробила і тим самим збіднила населення не лише району, але цілої країни. Адже тут можна людей лікувати, оздоровлювати, будувати бази відпочину та багато-багато іншого. І державні структури мали б цим займатися. Для НПУ ім. М.П.Драгоманова основний суб’єкт діяльності - це студенти, і унікальні особливості цього краю ми вирішили використовувати для студентської практики - ботанічної, зоологічної, туристичної, географічної,екологічної , а наступного року плануємо залучити ще журналістів та істориків. Цей край багатий історією, тут діяли різні патріотичні рухи, які возвеличували та захищали Україну від нападників.Особливо це актуалізується у наші дні, коли на сході України йде війна проти української держави. Тому приклади захисту батьківщини актуальні у всі часи і потребують детального вивчення.
Науково-навчальний центр «Синевир» був створений завдяки зусиллям різних людей – представників міносвіти,керівництва вузу,викладачів, студентів, місцевого керівницва, національного парку тощо, яким ми дуже вдячні за допомогу. Особлива подяка директору НПП «Синевир» Миколі Дербаку. Угода з національним парком, яка носить рамковий характер, дозволяє тут реалізовувати різні цікаві програми. Особливо це важливо для науковців, які можуть тут у неформальних умовах працювати, вивчати певну проблематику і відпочивати водночас. Головне - тут проходить практику молодь, яка безпосередньо доторкується до природи, яка, провівши тут кілька тижнів, не лише навчається, але й виховує екологічну свідомість, екологічне мислення, культуру поведінки на природі та інше.
– Університет активно співпрацює зі школами нашого регіону – робить подарунки у вигляді підручників, спортивного інвентарю, солодощів, студенти зустрічаються із учнями, вчителями, проводяться різні спільні заходи. Що ще плануєте робити у цьому напрямі?
– Нарощування присутності університету в регіоні та допомога місцевим школам, практична робота з учнями – два основні напрямки діяльності вузу в краї. Після того, як у Колочаві був організований центр дистанційного навчання учнів, 47 дітей з Тереблянської долини на сьогодні є студентами нашого університету. Тому у майбутньому ми плануємо організувати у Колочаві та прилеглих селах центри довузівської підготовки сільських школярів.
Я завжди і всюди говорю, що сільські діти надзвичайно талановиті, і це обумовлено, напевно, нестачею засобів для навчання та культурного проведення дозвілля. Міські діти живуть на всьому готовому. Сільська дитина живе на природі і вона створює своє середовище сама, вона трудиться і виховує у собі волю, яка дає можливість працювати над собою. Тому сільські діти в університеті значно швидше опановують курси, дисципліновані і відповідальні. Це на перших курсах вони відстають від міських, а потім - значно випереджають їх. Діти, які відчувають, що про них дбають і підтримують, потім із вдячністю працюватимуть на благо країни.
Я багато проїздив міст і сіл в Україні, а також закордоном, в Америці, Азії, але такої підтримки і турботи про дітей, яку виявляють ваш сільський голова, директор парку, місцеве керівництво я не зустрічав. Це я хотів би окремо відзначити. Турбота про дитину – це вклад у той людський капітал, який зрештою основний для перетворення світу, збагачення і звеличення нашої держави. Тому якщо ми знехтуємо цей капітал, то нічого не буде доброго. Це ж наші діти ростуть, і для них ми маємо робити все, що від нас залежить.
З Мерешорською школою у Колочаві ми домовилися підписати угоду про співпрацю, дамо їй літературу, насамперед, ми їм дамо інтерактивну дошку, інші засоби електронного навчання.
Є у нас досить хороша практиках в Лубнах - там працює університетський відпочинковий комплекс. Ми беремо діток – сиріт, напівсиріт і вчимо їх комп’ютерної грамотності, англійської мови, коректуємо фізичний розвиток. В університеті є серйозні методики, які дозволяють виправити сколіоз чи інші фізичні хвороби та вади. Подібну практику роботи з дітьми хочемо організувати і на території національного парку.
- Між НПУ ім. М.П.Драгоманова та НПП «Синевир» склалася тісна співпраця. Які спільні проекти плануєте в майбутньому?
– Національний природний парк «Синевир» - це дуже хороша структура, яка сама по собі є надзвичайно потужною і реалізовує різні програми еколого - освітнього та природоохоронного характеру. Але коли ми пов’яжемо їх з нашими науковими напрацюваннями, то вона збільшиться у кілька разів . У червні ми спільно проведемо конференцію, проводитимемо наукові дослідження і будемо допомагати один одному.
Ми подали проект «Зелений університет» і через міжнародні фонди можемо отримати серйозні кошти. Якщо все вдасться, то побудуємо тут серйозний навчально - виробничий комплекс, де будуть виконуватися різні навчальні програми, молодь інтелектуально збагачуватиметься. Край у вас надзвичайно багатющий і його треба розвивати.
Розмовляла Марія Шетеля,
фахівець із взаємодії з громадськістю та пресою НПП «Синевир»